powrót do zabiegów

Usuwanie zębów mlecznych

Usuwanie zębów mlecznych

Dziecko, już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka, powinno zostać zaznajomione z zasadami prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Im większa profilaktyka, tym mniejsze ryzyko zaistnienia konieczności usunięcia zęba mlecznego. W trosce o piękny uśmiech i zdrowe ząbki, uczyńmy z porannego i wieczornego mycia codzienną rutynę.

Czemu usuwa się zęby mleczne?

Największym sprzymierzeńcem tzw. ekstrakcji, a więc zabiegu usuwania zębów, jest próchnica. Niestety boryka się z nią coraz więcej dzieci, czego przyczyn należy upatrywać w niedostatecznej higienie jamy ustnej i złej diecie. Zbyt rzadkie mycie zębów (czasem nawet jego brak), a także niedokładne i samodzielne szczotkowanie przez dziecko mogą sprawić, że i w jamie ustnej naszej pociechy zagnieździ się wspólny wróg – próchnica. Dieta bogata w cukry, czy nocne podjadanie i picie również nie sprzyjają sytuacji. Często bagatelizowaną kwestią są również wizyty u stomatologa. Nie chodzimy z dzieckiem na kontrole, a dopiero na leczenie. To duży błąd, bowiem niekiedy jest już zbyt późno na podjęcie jakichkolwiek kroków i zostaje nam tylko usunięcie zęba mlecznego. Traktujemy to jako ostateczność, bo zęby mleczne powinny znajdować się w jamie ustnej, aż do ich naturalnego wypadnięcia.

Kiedy usuwa się zęby mleczne?

Chociaż usuwanie zębów mlecznych traktujemy jako ostateczne rozwiązanie, istnieje kilka sytuacji, w których taki zabieg okazuje się konieczny: - nie ma możliwości odbudowy zęba mlecznego, z racji pozostania małej ilości tkanek twardych, a niekiedy tylko korzeni w dziąśle; - chory ząb mleczny spowodował stan ropny w jamie ustnej – gorączka, obrzęk twarzy czy pogorszenie ogólnego stanu zdrowia dziecka to częste symptomy stanu ropnego. Niekiedy wskazane jest również usunięcie zdrowego zęba mlecznego. Najczęściej dochodzi do tego z zalecenia ortodonty bądź, gdy ząbek utrudnia pojawienie się zęba stałego.

Znieczulenie przy usuwaniu zębów mlecznych

Przed zabiegiem, podajemy Małego Pacjentowi gaz rozweselający w celu ogólnego rozluźnienia (tzw. sedacja wziewna). Następnym krokiem jest nałożenie na błonę śluzową specjalnego żelu znieczulającego o bardzo przyjemnym, owocowym zapachu. Na sam koniec pozostaje nam aplikacja środka znieczulającego w konkretne miejsce wykonania zabiegu. Dzięki znieczuleniu komputerowemu krok ten jest bezbolesny dla dziecka.