powrót do zabiegów

Przegląd jamy ustnej

Przegląd jamy ustnej

Wiele osób bagatelizuje rolę zębów. Dzięki nim nie tylko wyglądamy normalnie, ale również jemy i mówimy. To bardzo ważne zadanie. Podstawą utrzymania ich w dobrej kondycji jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zęby i dziąsła dzieci są szczególnie narażone na różne choroby i uszkodzenia, które mogą towarzyszyć im latami. Próchnica, przewlekłe zapalenie przyzębia czy zapalenie dziąseł to tylko przykłady kilku z nich. Stąd, tak istotne są regularne przeglądy jamy ustnej u Małych Pacjentów.

Przegląd jamy ustnej u dziecka krok po kroku

Warto wiedzieć, że jama ustna to nie tylko zęby i dziąsła, a stomatolog do badania podchodzi bardzo kompleksowo. Wszystko rozpoczyna się od oceny stanu warg i przedsionka jamy ustnej. Następnie dentysta bada przyczepy wędzidełek warg i języka oraz błonę śluzową policzków. Potem język – jego zabarwienie, kształt, ruchomość i wielkość oraz dziąsła – brzeżne, przyczepione i brodawki dziąsłowe. Ocena uzębienia odbywa się dopiero na ostatnim etapie przeglądu. Przy użyciu zgłębnika i lusterka, stomatolog określa liczbę zębów, kształt, wielkość, barwę, stan ich twardych tkanek oraz ewentualne braki w uzębieniu. Ocenia również terminowość wyrzynania zębów mlecznych i stałych – komplet zębów mlecznych powinien pojawić się do 33 miesiąca życia, a stałych – do 12 roku życia. Te wszystkie parametry stomatolog umieszcza na diagramie, na podstawie którego omawia dalszy plan leczenia. W przypadku Małych Pacjentów, którzy mieli już uzupełniane ubytki, lekarz sprawdza również ich jakość i szczelność.

Przebieg przeglądu jamy ustnej

W celu prawidłowego przeprowadzenia przeglądu jamy ustnej, Mały Pacjent jest oczywiście sadzany na fotel dentystyczny i proszony o szerokie otwarcie buzi. Zęby powinny być oczyszczone z płytki nazębnej i resztek pokarmowych oraz dobrze oświetlone. Stomatolog następnie osusza je specjalną dmuchawką i przeprowadza badanie przy użyciu zgłębnika i lusterka.

Jak często należy przeprowadzać przegląd jamy ustnej?

W przypadku dzieci, wizyta kontrolna powinna być przeprowadzana co 3-6 miesięcy. Dzięki takim spotkaniom, stomatolog może ocenić stan ryzyka próchnicy i monitorować właściwe nawyki żywieniowe. Regularne przeglądy dają gwarancję sukcesu profilaktycznego.