powrót do zabiegów

Ortodoncja dziecięca

Ortodoncja dziecięca

Wady zgryzu kojarzą nam się zazwyczaj wyłącznie z estetyką uśmiechu. Krzywy zgryz jest dla wielu osób źródłem niskiej samooceny i kompleksów. Warto jednak wiedzieć, że przyczynia się on także do większych problemów zdrowotnych – powoduje asymetrię w jamie ustnej, wywołuje ból głowy i żuchwy. Nieprawidłowy zgryz częstokroć współwystępuje również z wadami wymowy. Dzięki wczesnej profilaktyce ortodontycznej dziecko może uniknąć zaburzeń zdrowotnych (m.in. mowy) oraz wzmocnić swoją wiarę w siebie.

Kiedy należy udać się do ortodonty?

Na konsultację ortodontyczną powinno się udać każde dziecko po ukończeniu 7 roku życia. W przypadku zauważenia niepokojących objawów związanych z rozmieszczeniem zębów lub nieprawidłowym zgryzem, taka wizyta powinna odbyć się dużo wcześniej. Skonsultować się z ortodontą należy również w przypadku: - wczesnej utraty zębów mlecznych, - asymetrycznej budowy twarzy, - wysunięcia lub cofnięcia żuchwy, - zniszczenia zębów w wyniku próchnicy, - nieprawidłowej wymowy, - gryzienia twardych przedmiotów i obgryzania paznokci, - zbyt późnego procesu ząbkowania, - oddychania przez usta, - ssania palca, - przetrwania niemowlęcego typu połykania (dziecko tłoczy język między zęby podczas przełykania pokarmów i śliny).

Leczenie ortodontyczne aparatem wyjmowanym

Aparat wyjmowany, czyli taki który można zdjąć i założyć samodzielnie, stanowi idealne rozwiązanie dla zębów mieszanych (mlecznych i stałych). Właśnie dlatego, stosowany jest najczęściej u Młodych Pacjentów – między 7 a 12 rokiem życia. Przed rozpoczęciem przygody z aparatem, ortodonta pobiera wycisk uzębienia oraz wykonuje zdjęcie RTG. Następnie, specjalnie pod indywidualne uzębienie, projektuje aparat zdejmowalny. Młody Pacjent może sam wybrać kolor aparatu i dodatki, które zatapia się w płytce takiego aparatu – zwierzątka, postacie z bajek, logo ulubionej drużyny sportowej, kwiatki czy brokat. Skuteczność leczenia aparatem wyjmowanym zależy wyłącznie od systematycznego użytkowania, dlatego ważne jest, aby Młody Pacjent lubił swój aparat i chętnie go zakładał. Aparat należy nosić 16 godzin w ciągu doby, z racji czego rodzice powinni pilnować tego czasu, aby efekty leczenie były zadowalające. Początkowo, podczas noszenia dziecko może odczuwać lekki ból, spowodowany przesuwaniem się zębów w upragnione miejsce. Nie stanowi to jednak powodu do niepokoju. Wizyty kontrolne w przypadku aparatu zdejmowanego odbywają się co 3-6 tygodni.

Leczenie ortodontyczne aparatem stałym

Stały aparat ortodontyczny stosowany jest wyłącznie w przypadku uzębienia stałego. Leczenie stałym aparatem przynosi zaskakujące efekty, bowiem nie tylko prawidłowo ustawia zęby i zmienia rysy twarzy, ale w dalszym efekcie poprawia ogólne samopoczucie Pacjenta. Przed samym nałożeniem aparatu, należy zrobić zdjęcie RTG i pobrać wycisk uzębienia. Nie ma bowiem jednego uniwersalnego aparatu, każdy jest stworzony specjalnie pod konkretne uzębienie. Podczas leczenia ortodontycznego niezwykle ważne są wizyty kontrolne, podczas których zmienia się ligatury i łuki aparatu oraz omawia postępy leczenia. Długość leczenia uzależniona jest od indywidualnego przypadku Pacjenta, zazwyczaj wynosi jednak 2-3 lata.