powrót do zabiegów

Leczenie kanałowe zębów mlecznych

Leczenie kanałowe zębów mlecznych

Mleczaki odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju uzębienia każdego dziecka. Ich stan rzutuje również na jakość zębów stałych, bowiem na przykład próchnica zębów mlecznych może przenieść się na zęby stałe. W przypadku zaawansowanej próchnicy, stomatolog podejmuje próbę leczenia kanałowego. Skuteczne leczenie jest w stanie zapobiec powstaniu kolejnych ognisk zakażenia, zaburzeniom ortodontycznym i szybkiej utracie mleczaków. Idealną sytuacją jest bowiem utrzymanie zębów mlecznych do czasu ich naturalnego wypadnięcia i wymiany na zęby stałe. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka , ale i psychicznego.

Kiedy dochodzi do leczenia kanałowego zębów mlecznych?

Do leczenia kanałowego (tzw. endodontycznego) dochodzi zazwyczaj w sytuacji głębokiej próchnicy, która zdołała dosięgnąć bądź spenetrować komorę tkanek (tzw. miazgi). Takie zęby są częstokroć bardzo zniszczone i posiadają mało tkanek twardych. Zapalenie tkanek zębów mlecznych może niekiedy nie powodować żadnych objawów, dzieje się tak w przypadku przewlekłego procesu zapalnego. U dzieci mamy jednak najczęściej do czynienia z objawowym zapaleniem, któremu towarzyszy ból samoistny i podczas jedzenia, a także obrzęk w okolicy dziąsła. W takiej sytuacji, przed rozpoczęciem leczenia wskazane jest wykonanie zdjęcia RTG. Samo leczenia polega natomiast na otwarciu chorego zęba, odkażeniu go specjalistycznymi płynami, usunięciu zakażonej tkanki, podaniu leku oraz kontynuacji leczenia polegającego na ostatecznym wypełnieniu zęba. Ząb leczony endodontycznie powinien być kontrolowany co około 6 miesięcy. Leczenie kanałowe wybiera się również w przypadku urazowego odsłonięcia miazgi do którego dochodzi np. wyniku ułamania zęba z linią złamania sięgającą tkanek. Leczenie endodontyczne zawsze odbywa się w znieczuleniu miejscowym, aby Mały Pacjent nie odczuwał dyskomfortu.

Dlaczego leczenie kanałowe zębów mlecznych jest tak ważne?

Pełne uzębienia stałe pojawia się u dzieci dopiero około 12 roku życia. Do tego czasu, choroby zębów mlecznych mogą negatywnie rzutować na rozwój zębów stałych. Wczesna utrata mleczaków może powodować nieprawidłowy wzrost i rozwój łuków zębowych, a także kości żuchwy i szczęki. W wyniku tego, może dojść do powstania problemów ortodontycznych takich jak skrócenie łuku zębowego, stłoczeń zębowych czy zaburzeń wyrzynania zęba stałego. Do wyleczenia wspomnianych przypadłości konieczny jest wyjmowany bądź stały aparat ortodontyczny. Warto również wiedzieć, że pojawienie się obrzęku i ropnego stanu zapalnego zęba mlecznego może spowodować sytuację zagrażającą ogólnemu zdrowiu dziecka. Dlatego bólu zęba u dziecka nigdy nie powinno się bagatelizować i już przy pierwszych oznakach należy udać się do stomatologa.

Leczenie kanałowe ząbków w naszym gabinecie stomatologii dziecięcej

W naszej dedykowanej dzieciom klinice, nawet najtrudniejsze zabiegi przebiegają w miłej atmosferze. Nasz gabinet stomatologiczny stworzony jest w układzie otwartym (tzw. open space), co według psychologów sprzyja Małym Pacjentom. Dzieci widząc się wzajemnie podczas leczenia lepiej współpracują i łatwiej jest wykonać ich leczenie. W naszym zespole pracują sami pasjonaci, czerpiący przyjemność z pracy z dziećmi, pełni cierpliwości i pokładów pozytywnych emocji. Nowoczesne i komfortowe warunki naszego gabinetu w Poznaniu sprawiają, że bez żadnych obaw możesz oddać w nasze ręce ząbki swojego dziecka.