powrót do zabiegów

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów

Każdy z nas wie jak ważna jest profilaktyka. Małe dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconej sprawności manualnej, dlatego rodzice powinni pomagać w szczotkowaniu zębów oraz przy okazji uczyć dziecko, że stomatolog, to nie diabeł wcielony, ale miła pani lub pan, którzy pomogą ząbkom. Niestety czasem bywa, że mimo dobrej profilaktyki, w jamie ustnej dziecka pojawia się próchnica. Jedną z metod walki z nią jest lakowanie zębów, a więc uszczelnianie bruzd na ich powierzchni za pomocą laku.

Lakowanie zębów czyli co?

Lakowanie zębów polega na uszczelnieniu naturalnych zagłębień w ząbkach za pomocą specjalnego materiału – tzw. laku. Lak spłyca i wygładza szczeliny zębowe, dzięki czemu ogranicza zaleganie resztek pokarmu we wszystkich dołkach i bruzdach zębów. To z kolei znacznie zmniejsza ilość bakterii próchnicowych w jamie ustnej. Jednak to nie jedyna zaleta zabiegu. W okolicach szkliwa zagłębień występuje mniejsze stężenie fluoru niż w innych częściach zęba. Substancje uszczelniające zęby są w stanie uzupełnić braki fluoru, mają więc dodatkowe działanie mineralizujące. Lakuje się zęby mleczne i stałe. Reasumując – to bardzo skuteczny zabieg profilaktyczny, chroniący przed próchnicą w pojawiających się stałych zębach.

Jak to się robi?

Po pierwsze należy zbadać jamę ustną, bowiem lakować można wyłączanie zęby zdrowe, niedotknięte próchnicą. Jeżeli dziecko zostaje zakwalifikowane do zabiegu, stomatolog oczyszcza zęby specjalną szczoteczką i odtłuszcza szkliwo za pomocą kwasu fosforowego (tzw. wytrawianie). Następnie nakłada lak i naświetla go specjalną lampą, dzięki której preparat staje się twardy. Na sam koniec pozostaje sprawdzenie czy nałożony lak nie wystaje za bardzo ponad inne zęby. Można również wykonać poszerzone lakowanie. Przeprowadza się je w sytuacji zahaczenia zgłębnika lub zauważenia przebarwienia w bruździe zęba. W tym przypadku najpierw otwiera się cienkim wiertłem bruzdę, a następnie aplikuje się w nią preparat uszczelniający. Uszczelnianie zagłębień bezpośrednio po pojawieniu się zęba zabezpiecza jego powierzchnię żującą w okresie największej podatności na wystąpienie próchnicy. Szczelność lakowania należy sprawdzać co pół roku.

Lakowanie ząbków w Ziombkach

Lakowanie jest bezbolesne i szybkie, może więc stanowić dobry sposób na oswojenie się Małego Pacjenta z gabinetem dentystycznym. Nasz doświadczony zespół umie pracować z dziećmi, wie jak skutecznie leczyć i co zrobić, żeby nie zniechęcić Twojej Pociechy do kolejnych wizyt w gabinecie dentystycznym. W Ziombkach do każdego Małego Pacjenta podchodzimy indywidualnie. Dzieci mogą zadawać nam wszystkie nurtujące pytania i na każdym etapie leczenia liczyć na naszą pomoc i zrozumienie. Wszystkie zabiegi wykonujemy z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem, nie zapominając przy tym, że pod opieką mamy Klienta Szczególnego – Małego, dlatego ogromną wagę przywiązujemy do dbałości o dobre samopoczucie i jego komfort. Wizyta w Ziombkach to gwarancja zdrowych ząbków Twojego Dziecka.